Foniatria to dział medycyny zajmujący się głosem, jego tworzeniem, i wszelkimi jego zaburzeniami; nie tylko wynikającymi z narządu głosu, ale także z narządu słuchu.
Niewielka nawet wada słuchu może sprawić, że dziecko, źle słysząc, zacznie mówić niepoprawnie. Z tego też względu foniatrzy często współpracują z logopedami. Aby bowiem wiedzieć, czy terapia logopedyczna jest potrzebna, należy wykluczyć organiczne podłoże wady wymowy – np. zbyt krótkie wędzidełko języka.
Foniatra będzie też w stanie znaleźć przyczynę nawracających chrypek, „bezgłosów” czy częstych zapaleń krtani. Jest to specjalista szczególnie cenny dla wszystkich, którzy pracują głosem – nauczycieli, wokalistów, wykładowców. W naszej pracowni przeprowadzamy badanie wideostroboskopowe, które pozwala na zobrazowanie i nagranie wyglądu krtani i jej pracy.
Specjalna kamera, wielkości lusterka laryngologicznego, wprowadzana jest do jamy ustnej. Dzięki systemowi powiększającemu na ekranie pojawia się wyraźny obraz wnętrza krtani, który od razu jest zapisywany – do dalszej analizy.
Nagrywany jest też ruch strun głosowych w czasie fonacji. Ponieważ ruszają się one bardzo szybko, potrzebna jest lampa stroboskopowa (migająca z określoną częstotliwością), która daje efekt pozornego zwolnienia ruchu.
Badanie jest bezbolesne, i możliwe do wykonania u dzieci. W przypadku osób z bardzo silnym odruchem wymiotnym możliwe jest znieczulenie miejscowe tylnej ściany gardła. Środek znieczulający jest w sprayu – nie trzeba „kłuć”, podanie jest bezbolesne, a początek działania szybki.
Wykonujemy badania kandydatów do szkół muzycznych wszystkich stopni!